Evde Ateş Nasıl Düşürülür?

Evde Ateş Nasıl Düşürülür?

Parasetamol veya ibuprofen verilebilir. Ateşi yüksek olan çocuğunuza kesinlikle aspirin vermeyin. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesinin reye sendromu adında tehlikeli bir komplikasyona yol açabileceğini unutmamalısınız.

Yüksek ateş nasıl düşürülür, evde ateşi düşürmek için ne yapmalı, yüksek ateş evde nasıl düşürülür çeşitli nedenlerden dolayı çocukların veya yetişkinlerin yüksek ateşe maruz kalması anında uygulamaları uzmanlarca tavsiye edilen yöntemleri sizlerle paylaştık. Genellikle kış ayları geldiği zaman üşütme kaynaklı olarak çocuklar yüksek ateş ile karşılaşmaktadır; fakat ciddi bazı hastalıklar sebebiyle de yüksek ateş meydana gelebiliyor.

Evde ateşi düşürmek için ne yapmalı?

Evde ateşi düşürmek için aslında yapacaklarınız çok zor şeyler değildir. Uzmanların tavsiye ettiği evde ateş düşürme yöntemlerini doğru bir şekilde uyguladığınız zaman kısa sürede ateşin düştüğünü, vücudun normal ısısına döndüğünü göreceksiniz.

Yüksek ateş demek vücut ısısının normalin üstünde olması durumudur.Çocuğunuzun normal vücut ısısını, yaş, genel sağlık durumu, aktiviteleri, gün içindeki zaman ve giysileri etkilemektedir. Vücut ısısı sabah erken saatlerde daha düşük akşam üzeri ve akşam daha yüksek olup egzersiz sonrası da hafif artış göstermekte olduğunu unutmamak gerekir. Vücut ısısı genel olarak, 38 derece üzerindeyse ateş olarak kabul edilmektedir.Yüksek ateş ateş ölçümünde kullanılan yönteme göre de değişim göstermektedir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü mutlaka söylemelisiniz.

Evde çocuğunuzun ateşini düşürmek için yapmanız gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir. Çocuğunuzun hafif giysiler giymiş olmasına dikkat etmelisiniz.Ayrıca su, sulandırılmış meyve suları gibi sıvılar içmesi için teşvik etmelisiniz.Çocuğunuzun çok hareket edip yorulmamasını sağlayın

Ayrıca yüksek ateş durumunda ateş düşürücü verebilirsiniz; Parasetamol veya ibuprofen verilebilir. Ateşi yüksek olan çocuğunuza kesinlikle aspirin vermeyin. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesinin reye sendromu adında tehlikeli bir komplikasyona yol açabileceğini unutmamalısınız. Ateş yükselmeye devam ediyorsa vücudunu ılık su ile ıslatılmış bir sünger veya el bezi ile silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir.Bu işlem için kesinlikle soğuk su kullanmayın veya soğuk duş yaptırmayın.bu çocukta üşüme ve titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*