Tesettürlü Bayanlar İçin Saç Bakımı

Sağlıklı ve bakımlı saçlar her bayanın isteğidir. Tesettürlü bayanlar için bu tam anlamıyla içinden çıkılamaz bir hal alır. Gün boyunca saçlar sürekli toplu, boneli ve örtülü olduğundan saç derisinin hava alması zorlaşır.Saç derisinin hava almaması durumunda kaşıntı, kepek ve saç dökülmesi görülebilir.
Güçlü bir bakım yapabilmek için saçlar havalandırılmalı, saç diplerine masaj yapılmalı ve düzgün bir şekilde taranmalıdır. Kozmetik kremleri de kullanılabilir fakat doğal ürünler ile yağılan maskeler daha hızlı etkili olabilmektedir.
Bitkisel Kür: 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 1 çorba kaşığı susam yağı bir cezveye koyularak ılık olacak şekilde ısıtılır. Bakım için kullanılacak yağların ılık olması kan dolaşımının hızlanmasına  yardımcı olur. Ilık olacak şekilde ısıtılan yağlar saç diplerine parmak uçları ile masaj yapılarak sürülür, saçlar nemli bir havlu ile sarılarak yaklaşık 2 saat kadar bekletilir ve soğuk su ile yıkanır.
Karbonat Maskesi: 1 çorba kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı içme suyu ile karıştırılır ve saç diplerine masaj yaparak sürülür. Yapılan maskenin saç köklerine daha iyi nüfuz edilebilmesi için saçların nemli bir havlu veya streç film ile sarılması gerekir. Yapılan karbonat maskesi saçta 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.
Yaş Maya Maskesi: Yarım paket yaş maya, 2 çorba kaşığı ılık süt ile karıştırılır. Karışım macun kıvamına gelince saç köklerine masaj yapılarak sürülür, saç uçlarına da aynı şekilde sürüldükten sonra saçlar toplanır ve bir streç film ile sarıldıktan sonra 45 dakika bekletilir. Maske kurumaya başlayınca ılık su ile yavaşça yıkanır.
Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*