Gebelik Kayıplarından Sonra Nasıl Toparlanılır

Nadir görülmekle birlikte bazı durumlarda bebek, gebeliğin son ayları içerisinde yaşamını yitirmektedir. Bu duruma ölü doğum veya rahim içi cenin ölümü ismi verilmektedir. Bebeğin geç veya erken yitirilmesi kuşkusuz aile açısından çok güç bir durumdur. Fakat son aylarda gerçekleşen bu durumlar, atlatılması oldukça zor vakalardır. İşte bu durumu yaşayan kişileri ilgilendiren gebelik kayıplarından sonra nasıl toparlanılır yazımızda, size durumla başa çıkma yöntemlerini anlatmak istiyoruz.
 
Bebeği uğurlamak; Yüzünü hiç göremediğiniz, dokunamadığınız birine yas tutmak pek kolay değildir. Acınızı yaşayabilmek ve somutlaştırmak için, bebeğinize bir cenaze töreni düzenleyerek, bebeğinizi uğurlayabilirsiniz.
 
Bebekten bir hatıra saklamak; Uzmanlar, bu şekilde kayıp yaşayan kişilerin somut hatıralar saklamalarının, kendilerini iyi geldiğini söylemektedirler. Herhangi bir eşyasının saklanması bile, durumu daha hafif atlatmaya yardımcı olabilecektir.
 
Yas tutmak; Yas tutma süreci önemli bir aşamadır. Bu aşamada kendinizi kasmamalı, dilediğiniz kadar ağlayıp, konuşarak, duygularınızı yansıtmalısınız.
 
Destek almak; Bu acı tecrübeyi yaşarken sevdiğiniz kişilerden, etrafınızdakilerden destek görebilmeniz çok önemlidir. Bunun yanında profesyonel destek görmek, daha önce çocuğunu yitirmiş ailelerle grup terapilerine katılmakta işe yarayacaktır. Ölümün ilk şoku atlatıldıktan sonra genel olarak sorgulamaya başlarsınız. Bu sorgulama sonucunda doktorunuzla ölümün sebeplerini ayrıntılı tartışabilir, bu şekilde de ölümü kafanızda netleştirerek, kabullenebilirsiniz.
Gebelik kaybı kişiler açısından çok zor bir dönem olsa bile, bu durum kişilerin tekrar bebek sahibi olamayacakları anlamına gelmemektedir. Bu açıdan doktorla görüşüp, tekrar ne zaman gebelik için hazır olunacağı görüşülebilir. Genel olarak, doktorlar bir kaç adet dönemi geçildikten sonra gebelik için tekrar şans denenmesini tavsiye ederler.
 
Duygusal iyileşme; Gebelik kaybı aşılması çok kolay bir süreç değildir. O sebeple hemen bir iyileşme görülmesi beklenmemelidir. Belirli bir süre duygusal çöküntü yaşanmakta ve anne durumu kabullenme aşamasından geçmektedir. Zira hamilelik sürecinde çoktan bebekle özel bir bağ kurulmuş ve onunla ilgili yüzlerce hayal kurulmuştur. Bütün bunların bir anda yıkılması kolay karşılanılacak bir durum değildir.
 
Üzüntünün evreleri
  • ·
    Şok ve inkar
  • ·
    Suçluluk ve öfke
Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*