Zor Lekeler Nasıl Çıkar

Gün içerisinde pek çok ev hanımının korkulu rüyası olan zor lekelerle başa çıkmak oldukça zahmetli bir iştir. Özellikle de püf noktaları bilinmediği zamanlarda bu durum zamanın önemli bir kısmını meşgul edecektir. Her işte olduğu gibi zor lekelerde de püf noktaları bulunmaktadır ve incelikleri kullanılarak çıkartılan lekeler artık can sıkmayacaktır.

Zor Lekeler Nasıl Çıkar

İlk olarak mobilyalar üzerinde oluşan o sinir bozucu lekelerden biraz bahsedelim. Sizinde bildiğiniz gibi mobilya üzerinde oluşan lekeler oldukça zorlayıcıdır. Bunları çıkarırken size önerebileceğimiz yöntem kimyasaldan uzak ve oldukça işe yarar nitelikte. Cilalı mobilyaların lekelerden arındırılması ve parlayabilmesi için sunacağımız yöntem; bir miktar zeytinyağını toz şeker serpilerek, bu karışımla silinmesidir. Bu şekilde lekeler temizlenecek ve parlama sağlanacaktır.

Canlılığını yitirmiş mutfak mermerleri içinde size verebileceğimiz bir iki püf noktası mevcut. Islatılmış ve amonyağa bulanmış bir bez yardımıyla mermerdeki derin lekeler yok edilebilir. Sonrasında ise, sıcak suyla ıslatılmış amonyaklı veya cifli bez aracılığıyla mermerler beyazlatılabilir. Aklımızdayken mutfak temizliğinde tuz ruhu kullanmayı düşünen hanımlarımıza bir uyarı niteliği olarak, temizlik sırasında gıdaları ortalık yerden kaldırmanızı söyleyelim. Zira üzerine tuz ruhu sinmiş gıdalar sağlık açısından ciddi riskler barındırmaktadır.

Gelelim küçük afacanların sıklıkla yaptığı bisiklet zinciri yağı lekelerine. Eğer küçük bir çocuğa sahipseniz veya bisiklet kullanmayı sevenlerdenseniz muhtemelen sizde de sıklıkla bisiklet zinciri lekeleri gerçekleşmektedir. Bu durumlarda yapılması gereken lekenin üzerine tereyağı sürmek ve çamaşır makinesinde yıkamaktır. Bu işlem sayesinde sizde lekenin temizlendiğini göreceksiniz.

Elbiselerinize bulaşan çimen lekelerinde ise yapmanız gereken işlem, lekeye sirke veya limon suyu dökmektir. Bu işlem lekenin kumaş üzerinde barınmasına engel olur. Daha sonra yapmanız gereken lekelenmiş kıyafetin çamaşır makinesinde güzelce yıkanmasıdır.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*