Gümüş Temizliği

Bilindiği gibi, gümüşler zaman içerisinde git gide değeri yükseleni evlerde zengin ve asil bir duruş yaratan süs eşyalarıdır. Bu eşyaların değerini ve güzelliğini muhafaza edebilmek için, ara ara bakımlarının ve temizliklerinin yapılması gerekmektedir.

Gümüş temizliğinin yapılabilmesi için, piyasada oldukça çeşitli temizleyici ve parlatıcı ürünler satılmaktadır. Bu temizleyicilerin pratik bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bazı durumlarda temizleyicilerin neden olduğu aşınmalar görülebilmektedir. Bu aşınma durumlarında yapılması gereken şey gümüşü çıkıp metali görünen eşyanıza gümüş cilası uygulamaktır. En sık bilinen, aynı zamanda en yanlış olan ise metali gümüşe batırma işlemidir. Bunu yaptığınız taktirde gümüşte büyükçe bir leke izi kalacaktır.

Matlaşmalar; Takımlarınızda matlaşmalar görülmeye başladığında uygulamanız gereken yöntem, eski bir alüminyum tencereye takımları koyarak, üzerine soğuk su eklemektir. Daha sonra, her 500 ml suya 1 çay kaşığı kabartma sodası koyarak kaynatma seviyesine getirin. Kaynama noktasına gelen takımlarınızı gümüş cilalı bir bez yardımıyla parlatın.

İhmal Edilmiş Olan Lekelerin Çıkarılması İçin; İhmal edilmiş olan gümüş takımlarınızı alüminyum kağıda sararak, alüminyum tencerenin içerisine yerleştirin. İçerisine soğuk su ve kabartma sodası koyarak birlikte kaynatmaya başlayın. Bu işlem lekeleri temizleyecek ve takımlarınız diğer temizlik işlemlerine nazaran daha az yıpranacaktır. Fakat işlemin sonunda biraz donuklaşma görülebilir. Bunun geçmesi içinde, temiz bir bezin üzerine gümüş cilası dökerek, takımlarınızı parlatabilirsiniz.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*