Pürüzlü yüzeyler nasıl temizlenir

Kabartmalı duvar kağıtları, buzlu camlar, banyo fayansları pürüzlü yüzeylere örnek olarak gösterilebilir. Bu tür yüzeylerde iyi bir sonuç elde etmek için başvurulması gereken temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Bugün bu yöntemlere değinmek istiyoruz.

Pürüzlü cam yüzeylerin temizliği;
Cam kapılar gibi pürüzlü yüzeylerde temizlik işlemi gerçekleştirilirken temizlik maddesi direk yüzeye temas ettirilmemelidir. Zira deterjan bu pürüz sebebiyle zor temizlenecektir. Bunun yerine hav bırakmayan mikro fiber bir bez yardımı sayesinde temizlik işlemi gerçekleştirilebilir. Temizlik maddesi bu uygun beze sıkılarak yüzey temizlenmeli daha sonra başka bir bez yardımıyla kurulanmalıdır. Kurulama işlemini bir kenardan başlayıp, diğer kenarda bitirmeniz temizliğin düzgün tamamlanmasını sağlayacaktır.

Pürüzlü duvar kağıtlarının temizliği; 
Pürüzlü duvar kağıtlarının temizliği için, aşındırıcı özellik barındıran temizlik maddelerinin kullanılması sakıncalıdır. Krem temizleyicilerde aynı şekilde duvar kağıdını aşındıracaktır. Bunun yerine bir bez ıslatılarak suyu sıkılmalı ve duvardaki tozlar güzelce silinmelidir. Lekeli olan yerler ise, arap sabunu eritilmiş suyla ıslatılmış mikro fiber bezle temizlenmelidir. Çıkmayan lekelerde bu lekeler için özel üretilen temizlik maddelerini kullanabilirsiniz.

Pürüzlü ahşap yüzeylerin temizliği;
Pürüzlü ahşap yüzeyler genel olarak kuru bezle temizlenmelidir. Ahşaplarda zamanla görülen kararmalar için, iki yemek kaşığı zeytinyağ ile bir limon suyunu karıştırınız. Kararma olan bölgeye mikro fiber beze bu karışımdan dökerek siliniz. Limon temizleyici, zeytinyağı ise cila vazifesi görecektir.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*