Mutfak evyeleri nasıl temizlenir

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan evyelerin temizliği çok önemlidir. Bunun en önemli sebebi ise, genellikle çiğ tükettiğimiz meyve ve sebzelerimizin bu mutfak evyelerinde yıkanmasıdır.

Mutfak evyelerini kullanırken;
Mutfak tezgahının ıslanan bölümü için söylenen mutfak evyesi, yemek yapma işlemi sırasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kısımlara kesinlikle çiğ et konmaması gerekmektedir. Çünkü çiğ ette bulunan bakteriler buradaki ıslak alanda hızla çoğalmaya elverişlidir. Buradan da orada temizlenen diğer çiğ sebze ve meyvelere ve hatta ellerimizden direk ağzımıza geçerek bize zarar verebilir. Bu bölge mutfakta en temiz tutulması gereken kısımdır. Bunun yanı sıra eğer topraklı bir sebze yıkandıysa, alanın temizliği yine kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Toprakta bulunan parazitler yok edilmelidir.

Evye temizliğinde doğal yöntem;
Evyeniz mermer ise limon kullanmayınız. Bu evyenizin zedelenmesine sebep olur. Bu durumda zedelenen kısımlara parmağınıza sürdüğünüz zeytinyağını gezdirin. Çelik bir evyeye sahipseniz size gereken sirkedir. Sirkeyi bulaşık süngerinize dökerek temizleyebilirsiniz. Tertemiz olacaktır. Leke kalmaması için ise arkasında kuru bir havlu bezle silmeyi unutmamalısınız. İnatçı lekeleriniz için, 1 çay bardağı ılık suya 3-4 adet limon tuzu eritin ve lekeli kısma dökün.

Evye için hijyenlik;
Bazı durumlarda doğal ürünler yeterli olmayabilir. Bu sebeple haftanın bir günü bu alanın çamaşır suyuyla dezenfekte edilmesi doğru olacaktır. Ayrıca günlük temizliğinizde bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Kimyasallar arasında en az zararlı olan ürün bulaşık deterjanlarıdır.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*