Deri Üzerinden Boya Lekesi Çıkarmak

Deri, bir çok hayvanın vücunda dış yüzeyini kaplayan bir madde olması ve hayati bir çok organı koruma görevi üstlenmesi sebebiyle dayanıklı bir maddedir. Organik olmasının yanı sıra, bir hissiyatı bulunmaktadır. Fakat, bunun tersi olarak eşyalarda kullanılan deri maddesi çokta dayanıklı değildir. Hayvanlardan ayrılmasıyla birlikte organikliği de kaybolan deri, artık canlı olmamasından dolayı kendisini onaramaz. Bu yüzden de yırtılmasıyla veya lekelenmesiyle hasarı gidermek güçleşir. Kimyasal ürünler kullanılması, deriyi yıpratacaktır. Deforme olmuş bir derinin onarılması için bir ustaya emanet edilmesi daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, renginde solukluk gerçekleşen derinin boyanması iyi sonuç verecektir.Kumaşla kıyaslandığında derinin boyanması daha iyidir.

Bir çok kişi, giysilerde ve mobilya tercihlerinde deri seçmektedirler. Derinin şıklığını ve soğuktan koruyuculuğunu düşündüğümüzde özellikle giysilerde ve ceketlerde neden sıklıkla talep olduğunu anlayabiliriz. Yine mobilyalarda da oldukça zarif görünen derilerin oturumu rahattır. Deriler parlak veya mat olarak seçeneklere sahiptir.

Deri çok şık kullanılması dolayısıyla her zaman kirlenme tehlikesi bulunmaktadır. Lekelere karşı çözümleri de bulunan deride boya lekesi çıkartırken neler yapabiliriz beraber inceleyelim.
Öncelikle, derideki boya lekesi henüz yeni gerçekleştiyse ve ıslaksa, sabunlu bir ıslak bez yardımıyla silebiliriz. Bu işlem derinin temizlenmesini sağlayacaktır.

Normal şartlarda boyayı en iyi çıkaran ürün tinerdir. Fakat tiner deriyi deforme edebilir. Bu sebeple de pek önerilmez. Bunun için izopropil alkol kullanılabilir. İzopropil alkol eczanelerden temin edilebilecek bir üründür.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*