Çocukların zihinsel gelişimine yardımcı olan gıdalar

Ebeveynler çocuklarının fiziksel olduğu kadar zihinsel gelişimine de katkıda bulunacak adımları atmakla yükümlüdürler. Yazı stili, konuşma becerisiyle diğer kişilerden ayırt edilen, sosyal alanlarda kendilerini her açıdan kanıtlayabilen kişiler entelektüel kişilerdir. Anne ve babalar evlatlarını bu şekilde yetiştirerek, ileride entelektüel kişiler olmasını arzu ederler.

Bunun içinde eğitim çok önemlidir. Bir çocuğun iyi bir eğitim alabilmesi için, o çocuğun sağlıklı ortamda ve şartlarda yetişmesi gerekmektedir. Bunun içinde çocuğun düzgün ve gerekli gıdalarla beslenmesi belki de en önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Akademisyenlerin yaptığı araştırmalar, vitamin, mineral ve karbonhidratların beynin normal faaliyet ve zeka seviyesini olumlu şekilde etkilediğini ortaya koymuştur.

Örneğin bazı araştırmalar sakızın hafızayı geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca diş sağlığı açısından da çok faydalı olan sakız, beyne giden kanı arttırmaktadır. Doktorlar zihinsel gelişimi iyi yönde etkileyen 10 besin maddesini şu şekilde sıralamaktadır. Yer fındığı, yumurta, kızıl balık, süt, yoğurt, kepekli tahıllar, gilemeyveler, çeşitli renklerdeki sebzeler.

Kızıl balık; balığın içinde bulunan omega 3 yağı beynin idrak fonksiyonunu iyileştirir ve entelektüel gelişime yardımcı olur.

Yumurta; Yumurtanın sarısında yer alan kolin maddesi, vücudu beslediği gibi hafızayı güçlendirir ve geliştirir.

Yer fındığı; Yer fındığında beynin sinir membranlarını korumakta olan antioksidan bulunmaktadır. Ayrıca E vitamini kaynağıdır.

Kepekli tahıl ürünleri; İçeriğinde yer alan glikoz beynin fonksiyonları için lazımdır.

Yulaf; Yulaf içerisinde bulunan potasyum, çinko, mineraller, E C vitaminleri çocuğun entelektüel gelişimini iyi yönde etkiler.

Gilemeyveler; beynin idrak fonksiyonunu ve hafızayı geliştirmekte faydalıdır.

Baklagiller; protein ve kompleks karbonhidratlar bakımından zengin (örneğin bezelye) vücuda enerji verdiği gibi, vücuda kuvvetlendirmeye de yarar. Yine başka bir tür olan deve dikeni, otu ve kökü heliminin mikropları öldüren ve çoğalmasına mani olan özelliği bulunmaktadır.

Renkli sebzeler; Antioksidan maddeler sayesinde yenileyici özellikleri bulunmaktadır.

Süt ve yoğurt; Beyin gelişiminde katkısı olan B vitamini ve protein yönünden zengin bulunmaktadır.

Yağsız sığır eti; Yağsız sığır etinde bulunan demir ve çinko idrak fonksiyonunu iyileştirmede etkilidir.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*