Kadınlar en çok hangi sektörleri tercih ediyor

Kariyer.net’in son istatistikleri dikkat çekici, son yıllarda yükseldiği görülen bir gerçeği ortaya çıkardı: Ev bütçelerinin yöneticisi kadınlar, artık özel sektörde de söz sahibi. Peki, kadınlar hangi sektörü seviyor, hangisini sevmiyor?
 Kadınların en çok tercih ettiği sektörlerin başında Bankacılık ve finans gelirken; en çok muhasebe ve satış alanında kariyer yapıyorlar.

Eylül sonu istatistiklerine göre üyelerinin neredeyse yarısı (%47) kadın olan sitenin, kadınların meslek tercihlerini ortaya koydu. Sonuçlar; Konu ev ekonomisi olduğunda tek söz sahibi olan kadınların, iş çalışmaya gelince de aynı titizlik ve özenle çalıştıklarını gösterdi. Yine kadın denince akla gelen sektörler arasında yer alan sağlık hizmetlerinin tümünü kapsayan Sağlık ve Eğitim sektöründeki oranlar en çok tercih edilen ilk 5 sektör arasında.
Diğer yandan giyim alışverişinde liderliği kimseye bırakmayan kadın, iş çalışmaya geldiğinde hazır giyim sektörünü en az tercih ediyor. Hazır giyim sektöründe çalışan kadın oranı yalnızca % 0,52. En çok başvuru yapılan ilk 5 sektör şöyle sıralanıyor: Finans – Ekonomi, Tekstil, Sağlık, Hizmet ve Ticaret. Kadınların en çok başvuru yaptığı pozisyonlar içinde ise satış ve muhasebe pozisyonları ilk sırada geliyor. İnsan Kaynakları alanındaki pozisyonlarına olan ilgi de dikkat çekiyor.

İşletme okuyor, muhasebeci oluyorlar

Kadınların mezun oldukları bölümler arasında işletme %17’lik bir oranla başta geliyor. Bu bölümü iktisat (%4), kamu yönetimi (%3) ve muhasebe (%2) takip ediyor. İstatistiklerdeki ilginç bir ayrıntı da halkla ilişkiler mesleğinde görülüyor. Kariyer.net’teki kadın adayların mezun oldukları bölümlere bakıldığında, halkla ilişkiler beşinci sırada geliyor. Yani kadınların en çok tercih ettiği bölümlerden biri halkla ilişkiler. Ancak çalışma hayatında halkla ilişkiler sektörünün sıralaması sonlara düşüyor! Kadın adayların bu sektördeki oranı yalnızca %0,63.

Kadınlar bu sektörleri sevmiyor

İstatistiklere göre kadınların en az tercih ettiği 10 sektör:
Arşiv Yönetimi ve Saklama
Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm
Hayvancılık
Dayanıklı Tüketim Ürünleri
Ofis / Büro Malzemeleri
Orman Ürünleri
Çevre
Tarım / Ziraat
Havacılık
Güvenlik
Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*