Avokadodan Sağlık Müjdesi

Evren insanların ve diğer canlıların yaşam alanıdır. Sağlık ise hayatta kalabilmek için gereği kaçınılmaz bir unsurdur. İnsanoğlu yaradılıştan bu güne kadar çeşitli tıp mucizeleri ile sağlığı elde etmeyi amaçladı ve amaçlamaya devam ediyor!
Bu günkü makalemizde sizler için çok faydalı olan avokadonun saymakla bitmez faydalarından bahsedeceğiz. Öncelikle belirtmeliyiz ki; her sebze vücut üzerindeki bir organa benzetilir. Avokado da bu sebzelerden biridir ve kadın sağlığı için bir mucize gibidir.

Enerji değerleri bakımından da oldukça yüksek olan avokado yağ ve protein bakımından oldukça güçlüdür. A, E, B vitaminleri ile birlikte potasyum ve minerallerin de yer aldığı bir besleyicidir.
Vücut dokusunu korurken cildin yenilenmesine büyük katkı sağlar.
Yaraların iyileşmesi için tüketilen avokado, iyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlü kılan avokado kansere karşı da iyi bir savunucudur. Kalp damar sağlığını korur.
Kabızlık çeken hastaların avokado tüketmeleri yararlı olacaktır.
Doymamış yağ asitleri ile kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. Vücuttaki toksin maddelerin etkisiz hale getirilmesi avokado ile mümkündür. Erken yaşlanma sebebi olan etmenleri ortadan kaldırır. İçeriğinde yer alan mineral, vitamin ve protein ile küçük çocuklar ve hamile bayanlarda sağlıklı beslenmenin formülü avakadodur.
Vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının düzenleyicisidir.
Avakadonun toplanması için tam bir olgunluğa erişmiş olması gerekir. Lezzetini tam olarak anlamak için yeterince olgunlaşmış olmalıdır. Hemen tüketmek üzere satın alacaklar, yumuşak olanı tercih etmelidir. Yüksek besin değerlerine sahip avokado yeşil kabuklu, iri çekirdekli bir meyvedir.

Yetersiz beslenenler için oldukça faydalıdır.
Kanda ortaya çıkan kötü kolesterolün yok olmasında büyük rol oynar.
Diğer meyvelere oranlar daha fazla proteine sahiptir. Zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.
Nemlendirici özelliği ile pek çok kozmetik üretimi yapan markalar tarafından tercih edilmektedir.
Demir içeriklerine sahip olduğu için kansızlıkla mücadelede 1 numara besindir.
100 gr avokado da 165 kalori bulunur.
İçeriğinde yer alan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlar. Fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, çinko gibi mineraller bakımından zengindir.
Seratonin hormonu olan mutluluk hormonunu artırarak ruh ve beden sağlığına çok faydalıdır.
Potasyum varlığı ile dinçlik sağlarken depresyona neden olan uyuşukluğu ve rehaveti atar.
Kandaki alkalin dengesini korur. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapımına katkı sağlar.
Avokado meyvesi, dünyanın sağlık ve cilt için peşinden koştuğu çok gerekli bir nimettir. Cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla yer alan avokado dünyada doğal besinler arasında gösterilen ve yetişkinler dışında bebekler içinde güvenli meyvelerdendir.

Cilt ve saç sağlığına, avokado direk uygulandığında yumuşaklık ve esneklik kazandırmaktadır. Deri sağlığı için rahatlatıcıdır. Ciltte meydana gelen kırışıklıkların yok edilmesini sağlar. Kakao ile karıştırılıp uygulanan avokado cilt ve deriyi maksimum seviye de nemlendirir. Parlak bir cilt kazanımı saplayan avokado kuru ciltlerdeki kaşıntı, kızarıklık, cilt döküntülerini önler ve yok eder.
Arı sokmalarına ya da böcek ısırıklarına karşı avokadonun etkin olduğunu biliyor muydunuz?
Derideki tahrişi önleyerek acıyı hafifletir.
Bunca faydasına rağmen dozunda ve bilinçli olarak tüketilmesi gereken her gıda gibi avokadonun da birtakım zararları vardır. Bunca yararının yanında, organizmanın her bireyde farklılık göstermesi ile, her gıdanın zararına da değinmek gerekir.
Örneğin emzirme döneminde olan annelerin avokado tüketmesi tavsiye edilmez. Çünkü süt azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hassas bünyeli bireylerde, kaşıntı ve kızarıklık oluşturabileceğinden yine tüketilmesi tavsiye edilmez.
Grip, nezle vs. solunum yolu hastalıklarında avokado pek yararlı değildir. Aşırı tüketimi kolesterol de ters etki yapabilir. Bu nedenle dozunda tüketmek yerinde olacaktır.
Yine gereğinden fazla tüketilirse ağız yaraları ortaya çıkabilir. Kan inceltici ilaç kullananların avokado tüketmesi oldukça sakıncalıdır.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*