Boşanmış kişiye söylenmemesi gerekenler

Boşanma süreci aşılması zor bir süreçtir. Bu sürecin atlatılmasında, etrafındaki kişilere de anlayışla ve sabırla yaklaşmak düşmektedir. Boşanan kişiye destek olmak önemlidir. Onun yanında nelerden bahsedip, nelerden bahsedilmemesi gerektiğini bilirseniz, desteğinize ihtiyacı olan bu kişiye daha fazla yardımınız dokunacaktır. Gelin şimdi boşanmış kişiye söylenmemesi gerekenler nelermiş beraber inceleyelim.

Üzgünüm; Boşanan kişi, hayatını yoluna sokmak için bunu gerçekleştirmiştir. Sizin üzgün olduğunuzu vurgulamanız, o kişinin size durumdan memnun olduğunu, iyi olduğunu anlatma çabasıyla devam eder. Bu durumda yorucu olacaktır. Bu sebeple, boşanmış kişiye üzgün olduğunuzu söylemeniz doğru değildir.

Ona ikinci bir şans vermeliydin; Zaten olup, bitmiş yaşanmış bir olayın üzerine konuşurken, geçmişi irdelemek yanlıştır. Ayrıca o kişinin kaç defa şans tanıdığını yaşamayan hariç kimse tam olarak bilemez. Bu açıdan ayrılık yaşan kimseye sorulan yanlış bir soru ve ifadedir.

Çocuklar ne olacak; Çocuklar bir evliliği devam ettirmek için en geçerli sebeplerden biridir. Oysa kötü giden bir evlilikte, sürekli kavga içinde yetişen bir çocuk olmaktansa, ayrılmış mutlu ebeveynin çocuğu olmak çok daha kolaydır. Ayrılan çifti en zora sokan bu soruyu sormak, kişinin vicdan ağırlığını sorgulamaktan öteye geçmeyecektir.

Sizi tekrar bir araya getirelim; Boşanmış kişi, sizin bu teklifinizi kibar bir diller reddederse, kibar bir kişiyle karşı karşıya kaldığınızı belirtmek isteriz. Zira üzerinize vazife olmayan bir konu üzerinde konuşmaktasınız.

Başka biriyle birlikte olmalısın; Bazı kişiler, boşanmış kişilerin hemen yeni biriyle ilişkiye başlamasını savunarak, onu bu konuda ikaza başlamaktadır. Bu yanlış bir öneridir. Yeni başlayan ilişkide de sıkıntılar yaşanabilmesi olasıdır. Zorlu bir süreçten yeni çıkmış bir kişinin, hemen bir ilişkiye adım atması hiçte doğru olmaz. Bunun yerine kendine zaman ayırması daha sağlıklı olacaktır.

Evlilik zordur; Bu boşanmış kişiye, sen evliliği beceremedin demek gibi bir şeydir. Kişiyi yaralamaktan öteye geçmez.

O şimdi nasıl; Buda çok yanlış bir sorudur. Merak ettiği bir kişi olmaya devam etseydi, ilişkilerini kurtarmak için çaba sarf ederdi diye düşünmek gerekir.

Beğendiysen Paylaş:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*